Paprasčiausias būdas per keliolika minučių pasigaminti ĄŽERTY klaviatūrą – užklijuoti bent 25 lipdukus ant tų klavišų, kurie skiriasi nuo amerikietiškos QWERTY. Svarbiausia sulietuvinti pagrindinę klaviatūros dalį. Tam reikia užklijuoti 9 lietuviškas raides, o FQWX raides perkelti į kitas vietas. Taip pat pakeičiama visa viršutinė (skaičių) eilutė. Pirmajame lygyje atsiranda visi skyrybos ir kiti dažniau naudojami ženklai. Skaičiai pakyla į antrąjį lygį, o kiti, rečiau naudojami ženklai, perkeliami į trečiąjį lygį. Be to, kai kurių eilučių trečiajame lygyje atsiranda ir papildomų ženklų.
Valdymo ir kiti klavišai ženklinami įvairiais sutartiniais ženklais, tad jų sulietuvinimas dažniausia nėra labai aktualus. Kairiau Z klavišo yra vadinamasis 48-as klavišas. Jis privalėtų būti visose europinėse klaviatūrose, deja, Lietuvoje parduodami kompiuteriai dažniausiai jo neturi. Tokiu atveju jam skirtus ženklus galima sudėti ant gretimų trijų klavišų.
Paprasčiausias būdas per keliolika minučių pasigaminti ĄŽERTY klaviatūrą – užklijuoti bent 25 lipdukus ant tų klavišų, kurie skiriasi nuo amerikietiškos QWERTY.
Lipdukus klaviatūrai galima įsigyti KTU bibliotekose.
Trys įdiegimo žingsniai
- Įdiekite lietuviškosios standartinės klaviatūros tvarkyklę. Klaviatūros kūrėjai parengė tvarkykles įvairioms operacinėms sistemoms, kurias galima atsisiųsti (tvarkyles). Be to, tvarkyklės yra pateiktos vienoje iš populiariausių operacinių sistemų (OS) – Windows. Tereikia įeiti „Valdymo skydas \Laikas kalba ir regionas\Kalba\Kalbos parinktys\ Lietuvių standartinė 2010“. Įdiegus tvarkykles pravartu pasitikrinti, ar tikrai visų klavišų ženklai atitinka čia pateiktą klaviatūros schemą.
- Išjunkite kompiuterį, kad galėtumėte ramiai nuvalyti klaviatūrą ir suklijuoti lipdukus. Svarbu švariai nuvalyti ir nuriebinti lipdukų klijavimo vietas. Tam yra įvairių priemonių. Viena iš jų – vata ar servetėlė, suvilgyta spiritu ar degtine. Po to būtina klavišus nudžiovinti.
- Profesionaliai parengti lipdukai yra reikiamo dydžio, tinka daugumai klaviatūros variantų. Palenkite lipduko kortelę taip, kad atkiltų lipduko kraštas. Atkelkite lipduko kraštą, peilio ar adatos viršūne lipduką perkelkite tiksliai į tą vietą, kurioje jis turi būti priklijuotas.
Atkreipkite dėmesį į užrašų išdėstymą klaviše. Vienose klaviatūrose ženklai užrašyti klavišo kairėje viršuje. Toks išdėstymas (asimetrinis) atspindį ženkų išdėstymo lygius. I lygis (mažosios raidės) – kairėje apačioje. II lygis (didžiosio raidės) kairėje viršuje, III lygis (papildomi ženklai) – dešinėje apačioje. Tačiau dažnai klavišo ženklai išdėstomi simetriškai. Lipduko raidė turėtų tiksliai uždengti keičiamą raidę – taip užklijavus nesudarkomas klaviatūros dizainas.
Pageidaujant turėti dvigubą klaviatūrą (ĄŽERTY ir QWERTY) galima lipdukus klijuoti šalia esamų ženklų. Tik šiuo atveju kiek sudėtingiau lipdukus pritaikyti skaitmenų klavišams, ypač esant simetriniams užrašams; lipdukus gali tekti šiek tiek apkirpti.